Komplexný hlasovací systém pre Národnú radu Slovenskej republiky
Pre Národnú radu Slovenskej republiky sme dodali jeden z najmodernejších digitálnych konferenčných systémov v Európe.
Národná rada Slovenskej republiky sa po dvadsiatich rokoch rozhodla pre razantný krok – výmenu starého kongresového systému, ktorý slúžil pre účely poslancov pri rokovaniach a hlasovaniach – za moderný digitálny konferenčný systém s rozšírenými a komplexnými funkciami pre potreby parlamentu v aktuálnej dobe.
Pôvodný systém Philips DCN, ktorý poslanci využívali od roku 2003, už nebol technicky dostačujúci, navyše jeho výroba skončila, následný servis bol preto už roky náročný.
Nový digitálny konferenčný systém má oproti starému riešeniu výrazne rozšírené funkcionality. Implementovali sme ich formou robustnej softvérovej nadstavby na hardvérových komponentoch konferenčného systému značky Bosch Dicentis a jeho multimediálnych jednotiek MMD2.
„Funkcionality systému vychádzali zo špecifických požiadaviek NR SR, ktorých bolo približne 800. Všetky vyplývali z rokovacieho poriadku. V úvode sme si preto detailne naštudovali fungovanie legislatívneho systému na Slovensku (ten je mimochodom jeden z najkomplikovanejších v Európe), aby sme požiadavky vedeli správne zanalyzovať a celý systém prispôsobiť konkrétnym potrebám NR SR,“ uvádza Zuzana Gürtlerová, IT biznis analytička spoločnosti Nuaktiv, ktorá sa aktívne podieľala na realizácii projektu.
Konferenčný systém na najvyššej úrovni
„Jednotka Bosch Dicentis, ktorú sme použili, poskytuje poslancom veľkú 9-palcovú dotykovú obrazovku a ponúka možnosť naprogramovať softvér, ktorý vieme prispôsobiť akejkoľvek situácii, aktuálnym požiadavkám poslancov a parlamentu, ako aj prípadným zmenám rokovacieho poriadku,“ uviedol Miroslav Ličko, CEO spoločnosti Nuaktiv.
Naráža pritom na fakt, že parlamenty viacerých európskych krajín, vrátane Európskeho parlamentu, sa vyznačujú starými analógovými poslaneckými jednotkami. Pre zaujímavosť, poslanci nórskeho parlamentu majú vo svojich hlasovacích jednotkách možnosť využiť len voľby áno-nie.
Projekt komplexného moderného hlasovacieho systému pre Národnú radu Slovenskej republiky obsahoval približne 800 rôznych požiadaviek. Jeho realizácia trvala 10 mesiacov, čo je vzhľadom na náročnosť a komplexnosť projektu rekordne krátky čas.
Nový digitálny konferenčný systém od spoločnosti Nuaktiv je teda na rozdiel od mnohých systémov v iných krajinách modulárne softvérové riešenie na vysokej úrovni, ktoré podporuje všetky rokovania v NR SR v súlade s rokovacím poriadkom a je plne prepojený s automatizovaným kamerovým systémom pre televízne a internetové vysielanie.
Zároveň je prepojený s interným systémom sledovania legislatívneho procesu, z ktorého systém čerpá dáta k pripravovanej, resp. prebiehajúcej schôdzi NR SR a spätne legislatívnemu systému odovzdáva metadáta o priebehu rokovania a hlasovaniach.
Riešenie pre NR SR pozostáva z nasledovných funkčných celkov:
- Aplikačný softvér pre riadenie priebehu schôdze NR SR, ktorý slúži operátorom systému na rýchlu podporu predsedajúcemu parlamentu pri vedení schôdze NR SR
- Aplikačné vybavenie hlasovacích jednotiek, ktorú tvorí na mieru vyvinutá mobilná aplikácia umožňujúca poslancom výber konkrétnej aktivity (prihlásenie do rozpravy, prihlásenie sa na faktickú poznámku, podanie procedurálneho návrhu...)
- Aplikačný softvér eRokovanie, ktorý sleduje podrobný priebeh schôdze parlamentu. Touto aplikáciou môžu poslanci sledovať dianie v parlamente aj mimo sály
- Aplikácia pre zobrazovanie informácií na informačných obrazovkách, ktorá zabezpečuje veľkoformátové zobrazenie kontextových informácií na veľkoplošných zobrazovacích paneloch v rokovacej miestnosti
Digitálny konferenčný systém je zároveň zdrojovým systémom digitalizovaného audio signálu, informácií pre polohovanie kamier a titulkovacie zariadenie, či zobrazovanie informácií z priebehu rozpravy, hlasovania, či iných oznamov.
Systém disponuje aj funkciou zobrazenia prezentácií či spojenia sa online priamo z rokovacej sály NR SR s predstaviteľmi vlád iných krajín, čo doposiaľ nebolo možné.
Kľúčom úspešnej realizácie bola analýza odvetvia
Na celom projekte pracovalo za Nuaktiv viac ako 15 ľudí (projektový manažér, analytici, vývojári, testeri, architekti, grafici, GUI developeri) a na technickom zabezpečení obrazoviek, zvuku či zvukového signálu sme spolupracovali so spoločnosťou AP Media.
Príprava celého projektu od analytických prác a konzultácií, cez vývoj, školenia, tvorbu dokumentácie, testovanie a finálne nasadenie do prevádzky trvala 10 mesiacov, čo je vzhľadom na náročnosť projektu extrémne krátky čas.
„Najväčšou výzvou bolo vysporiadať sa s rýchlosťou rokovania, čo bežne verejnosť nevidí. Samotný priebeh hlasovania v parlamente totiž trvá len niekoľko sekúnd a zvyčajne vo veľmi rýchlom časovom slede. Našou úlohou preto bolo informačným systémom zabezpečiť bezproblémové a rýchle riadenie schôdze,“ uviedla Zuzana Gürtlerová, IT biznis analytička spoločnosti Nuaktiv.
Dodala, že po nasadení systému „sme boli niekoľko mesiacov non-stop prítomní na schôdzach NR SR, testovali a upravovali požiadavky priamo na mieste, aby sme zabezpečili plynulý priebeh celej schôdze po technickej stránke.“
Od spustenia systému už Nuaktiv implementoval desiatky ďalších zmenových požiadaviek zo strany operátorov aj poslancov a aktuálne sa pracuje na ďalších.
„Celý projekt výmeny hlasovacieho zariadenie bol realizovaný v extrémne náročných podmienkach definovaných rozsahom požiadaviek, zložitosťou technického riešenia a samozrejme tiež časom, ktorý bol k dispozícii na samotnú realizáciu.
V spoločnosti Nuaktiv sme našli spoľahlivého partnera, ktorý si dokázal s projektom poradiť k našej spokojnosti, ale hlavne k spokojnosti koncových používateľov, ktorými sú samotní poslanci NR SR. Oceňujeme najmä proaktívny prístup dodávateľa, jeho analytickú a technickú zručnosť ako aj rýchlosť zapracovávania našich doplňujúcich požiadaviek.“
Ing. Daniel Guspan, vedúci kancelárie Národnej rady SR
Systém je aplikovateľný aj pre mestá či iné parlamenty
Digitálny konferenčný systém pre NR SR je riešenie navrhnuté tak, aby bolo možné ho upravovať podľa konkrétnych potrieb ďalších zákazníkov. Tento systém je tak ľahko aplikovateľný aj pre samosprávy či parlamenty iných krajín.
"Podporuje totiž vytvorenie rôznych profilov rokovania. Inými slovami – nie je určený len pre NR SR a keďže ide o softvérové riešenie, nie je potrebné meniť alebo upravovať žiadne zariadenia, postačí len pozmeniť softvér tak, aby robil to, čo od neho budeme potrebovať,“ spresnil Miroslav Ličko, CEO spoločnosti Nuaktiv.